[gap height=”100px”] [ux_banner height=”300px” video_visibility=”visible”] [text_box width=”75″ position_x=”50″ position_y=”75″]

رنگ پوردی

سیستم رنگ پودری هنوز جزء سیستم های نوین رنگ آمیزی می باشد. دو مزیت اصلی این سیستم عدم نیاز به اپراتور ماهر رنگ آمیزی و قابلیت بازیافت رنگ مازاد بوده و آن را مورد انتخاب برخی صنایع قرار می دهد.

[/text_box] [/ux_banner] [row] [col span=”6″ span__sm=”12″] [gap height=”60px”]

متاسفانه کپی برداری بدون توجه به جزئیات تکنیکی توسط افراد غیر متخصص و حتی در برخی کارخانه های بزرگ سازنده تاسیسات رنگ آمیزی، صرفا توجه به قیمت تمام شده از آفات این سیستم می باشد. که موجب می گردد با وجود اجرای تمام مراحل تئوری، محصول نهایی کیفیت مطلوبی نداشته باشد.

[gap]

یکی از موارد مغفول مانده در این زمینه عدم استفاده از مزیت کامپوزیت ها در تولید کابین های رنگ پودری می باشد. البته استفاده بی مورد از کامپوزیت هم به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا ضمن افزایش بار مالی ممکن است موجب تغییر در الکتریسیته نهان در اتمسفر اتاقک پاشش گردد.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″] [gap height=”60px”] [ux_image id=”866″ depth=”2″] [/col] [/row] [row] [col span__sm=”12″] [gap height=”60px”] [title style=”bold-center” text=”سیستم بازیافت رنگ پودری”]

از تجهیزات مهم در این روش، سیستم بازیافت رنگ پودری می باشد که وظیفه این تجهیزات جلوگیری از آلودگی محیط پیرامون، توسط ذرات جذب نشده رنگ و هدایت این ذرات به چرخه پاشش مجدد است که این فرآیند بر حسب ملاحظات طراحی و محیطی از قسمت های مختلفی تشکیل می شود. در ضمن به نسبت شیوه طراحی، ممکن است جدا سازی ذراتی که به هر دلیل دچار شکست شده اند و ممکن است در فرآیند پاشش مشکل ایجاد نمایند، در این سیستم انجام شود.

[gap]

بطور کلی از دو شیوه اصلی برای بازیافت رنگ پودری استفاده می شود و البته گاهی ترکیبی از دو روش که طراحی و بومی سازی شده است.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″] [title style=”bold” text=”روش اول”]

اولین و قدیمی ترین روش، سیستم استفاده از فیلتر می باشد. این روش نیز در طول زمان تحولاتی داشته و فیلترهای جدید با کاربردهای متنوع وارد بازار شده است که می توان به فیلترهای کاتریج کاغذی با روکش های مشتقات کامپوزیت و فیلترهای زینتر (SINTER) که روشی باستانی در تولید لایه به لایه بوده و اکنون توسط متخصصین ارتقاء یافته است، نام برد.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″] [title style=”bold” text=”روش دوم”]

استفاده از نیروی گریز از مرکز و تفاضل جرم ذرات می باشد. در ایران با توجه به شکل این گونه تجهیزات به آن سایکلون به معنی گردباد می گویند.

[/col] [col span__sm=”12″]

با توجه به اقبال زیادی که سایکلون به دلیل قیمت پایین تر در ایران داشته، این روش از نظر اقتصادی و با نگاه بلند مدت روش مقرون به صرفه ای نیست و این مشکل وقتی دو چندان می شود که سایکلون ها صرفا از نظر ابعاد، کپی برداری از کپی ناقصی می شوند که سال های دور و با تکنولوژی منقرض شده ای ساخته شده اند. سایکلون ها بدلیل جابجایی ذرات رنگ، موجب شکست آنها شده و عملا در حین فرآیند بازیافت، درصد قابل توجهی از رنگ قابل استفاده به زباله تبدیل می شود و این مشکل از کپی برداری بدون تخصص ناشی می شود.

[/col] [col span__sm=”12″] [row_inner] [col_inner span=”2″ span__sm=”12″] [/col_inner] [col_inner span=”8″ span__sm=”12″] [ux_slider bullets=”false”] [ux_image id=”868″] [ux_image id=”869″] [ux_image id=”870″] [ux_image id=”871″] [ux_image id=”872″] [/ux_slider] [/col_inner] [col_inner span=”2″ span__sm=”12″] [/col_inner] [/row_inner] [/col] [/row] [gap height=”100px”]